Książki o autyzmie dla dzieci

W ostatnich latach prowadzę spis książek o autyzmie, które wyszły w minionym roku i dedykowane są dorosłym czytelnikom. Znajdziesz je klikając w ten LINK

Autyzm dotyczy zarówno świata dorosłych, jak też i kilkuletnich osób. Przecież zespół Kannera, inna nazwa tego zaburzenia, objawia się już w wieku dziecięcym. To one mają najciężej, bo ich środowisko rówieśnicze rządzi się swoimi prawami, a im samym ciężko zrozumieć dlaczego otoczenie uważa ich zachowanie za dziwne.

Jak rozmawiać z dzieckiem o autyzmie? Na pewno warto słuchać specjalistów. Psycholożki oraz psychologowie, pedagożki oraz pedagogoiwie służą swoją wiedzą. Warto też sięgnąć do książek – tych dla opiekunów dziecka, jak też tych, skierowanych do najmłodszych, które możemy wspólnie z nim poczytać. Poniżej znajduje się lista tych najciekawszych.

Książki dla dzieci o autyzmie

Edwards Allison, Marcysia czuje za dużo

Marcysia jest wrażliwą dziewczynką, która najbardziej na świecie pragnęła być szczęśliwa. Jednak czuła w sobie wszystkie emocje: gniew, zakłopotanie, smutek, lęk, zazdrość. I jakby tego było mało, emocje pojawiały się w najmniej odpowiednich momentach. Kiedy stały się tak głośne i przytłaczające, że aż nie do zniesienia, Marcysia kazała im zniknąć. O dziwo, to wcale nie pomogło. Dziewczynka przestała czuć cokolwiek, a to było nawet gorsze! Na szczęście dokonała pewnego ważnego odkrycia: nie warto uciekać przed emocjami, lepiej wyjść im naprzeciw i bliżej się im przyjrzeć. Poznała też dwóch innych członków emocjonalnego zespołu: turkusowa wyglądała na asertywną i pewną siebie, a żółta miała niezwykły zmysł równowagi.

Siata Hanna, Świat według Jędrzeja, czyli krótka historia osoby z autyzmem

Książka ta opowiada o Jędrzeju, który mógłby na pierwszy rzut oka wydać się Wam zwykłym chłopakiem, gdyby nie to, iż we wczesnym dzieciństwie stwierdzono u niego autyzm. Dzięki tej książce przeniesiecie się do jego świata, który jest równie niesamowity jak Wasz. Przekonacie się, że nie ma się czego obawiać spotykając autystyków w codziennym życiu, a liczne zagadki oraz łamigłówki urozmaicą Wam czas razem z Jędrzejem.

Per Nilsson, Inny niż wszyscy

W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny?

A w ogóle, co to znaczy być normalnym? Świetne opowiadanie o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem. Opowiada o tolerancji i akceptacji inności. Może być świetnym punktem wyjściowym do rozmów o różnicach jakie nas dzielą i o tym, co nas łączy.

Tracy Packiam Alloway, Doskonały projekt. Książka o autyzmie

Dzieci przygotowały projekt o kolei, który zaprezentują w konkursie. Krzyś wie dużo o pociągach, ale nie lubi głośnych, zatłoczonych miejsc. Bardzo się wtedy denerwuje. Czy użyje swoich SPEcjalnych mocy, żeby pomóc grupie wygrać konkurs?

„SPEcjalne moce” to seria książek, której celem jest podniesienie samooceny u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE). Autorka bierze pod lupę wybrane zaburzenia rozwojowe. Skupia się na mocnych stronach oraz nietypowych umiejętnościach młodych bohaterów, które pozwalają im mierzyć się z codziennymi wyzwaniami.

Volmert Julia, Jesteś jednym z nas. Opowieść o akceptacji

Ze swoją innością można walczyć. Swoją inność można próbować modyfikować i dopasowywać do obowiązujących kanonów. Ale… swoją inność można także po prostu zaakceptować. Bohaterami „Jesteś jednym z nas. Opowieść o akceptacji” są zwierzątka, które tak samo jak ludzie widzą swoją inność i mają względem niej swoje obawy. Postacie leśnych zwierząt pokazują najmłodszym czytelnikom, że często różnimy się od siebie i że może wzbudzać to pewnego rodzaju obawy. Ale „inny” wcale nie jest synonimem słowa „gorszy”. Swoją inność powinno się akceptować, bo przecież dzięki niej jest się wyjątkowym.

Chmielewska M. Joanna, Niebieska Niedźwiedzica

W Niedźwiedziej Dolinie, wśród niedźwiedzi białych, czarnych, szarych i brunatnych przychodzi na świat niebieska niedźwiedzica. Jej odmienność drażni mieszkańców, szczególnie gdy okazuje się, że jest zdolniejsza od innych niedźwiedziątek. Niebieska Azul staje się więc coraz bardziej samotna. Aż któregoś dnia zmartwieni jej smutkiem rodzice postanawiają przenieść się do krainy, gdzie każdy może być taki, jaki jest. Tymczasem opuszczona przez Azul dolina traci kolory i robi się coraz bardziej ponura…

Jak zakończy się ta historia? Czy Król Niedźwiedzi, który niegdyś odrzucił niebieską niedźwiedzicę, zdoła nakłonić rodzinę Azul do powrotu?

Piękna bajka o tolerancji, nietolerancji i złych skutkach pochopnych decyzji. 

Czajka Ewa, Autystyczny świat Tymka

Opowieść o blaskach i cieniach dzieciństwa z autyzmem Tymek jest sześciolatkiem ze spektrum autyzmu, który pasjonuje się pojazdami i ruchem drogowym. Jego plan dnia nie różni się od tego znanego większości przedszkolaków: poranne wstawanie, pobyt w przedszkolu, wieczory spędzane z rodziną. Tymka wyróżnia jednak sposób, w jaki próbuje zrozumieć otaczającą go rzeczywistość i innych ludzi. To utrudnia mu odnalezienie swojego miejsca wśród rówieśników. Wejdźcie do jego świata, a dowiecie się, z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć. Autystyczny świat Tymka to ważna opowieść o tolerancji, zrozumieniu i poszukiwaniu akceptacji. Jej pierwsza część pozwala lepiej poznać rzeczywistość, w jakiej funkcjonuje sześciolatek, druga natomiast daje możliwość zapoznania się z notatkami tworzonymi przez wychowawczynię chłopca. To właśnie te zapiski przydadzą się szczególnie nauczycielom, pedagogom specjalnym i psychologom jako przykład dobrych praktyk.

Parikh Puja Trivedi, Autyzm. Ćwiczenia dla dzieci

Autyzm. Ćwiczenia dla dzieci to propozycja zarazem nauki i zabawy. Zagadki, quizy, kolorowanki i ćwiczenia angażujące uwagę pomogą maluchom zrozumieć autyzm i poprawić codzienne umiejętności życiowe potrzebne w domu i szkole. Zadania takie, jak „Małpi labirynt”, pomogą odciągnąć uwagę od zachowań powtarzalnych, a inne, jak „Zabawa z gliną”, ułatwią wyrażenie swoich uczuć dzieciom niemówiącym.Opis każdego ćwiczenia zawiera przystępne informacje dla dorosłych, na co powinni zwrócić uwagę podczas pracy z dzieckiem. Zadania proponowane w książce dotyczą w szczególności kilku obszarów: komunikacji, umiejętności społecznych, uczuć – samoregulacji, integracji sensorycznej, ograniczonych i powtarzających się zachowań.

Daria Kacprzak, Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm

Książka w prosty sposób przybliża zagadnienie autyzmu. Stanowi poradnik dla dzieci i młodzieży w zakresie obcowania z osobami posiadającymi odmienny sposób spostrzegania oraz reagowania na codzienne sytuacje. Uczy młodego człowieka dostrzegania piękna w inności, a także akceptacji jednostki wraz z całą gamą indywidualnych cech osobowości i zachowania.