Życie animowane jest filmem wybitnym, zasługującym na ocenę 10/10. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich. Osoby pracujące z dziećmi cierpiącymi na autyzm na pewno go już widziały. Dlatego propozycję obejrzenia filmu Rogera Rossa Williamsa kieruję do tych, które słysząc słowo „autyzm” dostają gęsiej skórki i są przerażone.
Zacznijmy od odpowiedzi na najprostsze pytanie:
Co to jest autyzm?
Jest to zespół zaburzeń interakcji społecznych i komunikacji. Najlepiej zobrazują tę krótką definicję słowa jednej z Bojowniczek z JoeMonstera. W TYM artykule opisuje swoje zmagania z autyzmem oraz wyjaśnia dlaczego autyzm nie jest chorobą.
W swoim życiu zawodowym mam zaszczyt pracować z osobami cierpiącymi na autyzm. Dlatego mogę śmiało dodać, że każdy przypadek jest inny. Tak samo jak każdy z nas jest indywidualną osobowością.
Życie animowane – kandydat do Oscara 2016
Świat dowiedział się kim jest Owen Suskind od jego ojca Rona – postaci nieznanej w Polsce, ale rozpoznawalnej w Stanach (pisał dla The Wall Street Journal, stworzył książki o administracji Busha i Obamy). Starszy Suskind w książce Life, Animated: A Story of Sidekicks, Heroes, and Autism opisał to co stało się z jego synem.
Owen do 3 roku życia rozwijał się tak jak każde dziecko. Później pojawił się autyzm. Dziecko zamknęło się samo w sobie, przestało się odzywać do swoich najbliższych. Zapewne tkwiło w tym milczeniu, we własnym świecie, do dziś, gdyby nie filmy Disneya.
Dzięki nim Owen rozpoczął komunikację ze światem. Najpierw zaczął mówić – używając dialogów z kreskówek. Później Król Lew, Aladyn, Bambi czy też Mala Syrenka pomogły mu w autotłumaczeniu świata oraz prostych relacji między ludzkich. Dziś Owen jest w pełni żyjącym człowiekiem, pracującym, kochającym i posiadającym własne hobby. I o tym jest właśnie Życie animowane.
Życie animowane – dokument, który wciska w fotel.
Dokument jest opowieścią o dzieciństwie Owena, dorastaniu, a kończy się jego wystąpieniem na konferencji we Francji poświęconej autyzmowi. To piękna opowieść, z doskonałym zakończeniem, którą obejrzę po raz drugi.
Moja ocena: 10/10
reż. Roger Ross Williams, Życie animowane, 2015
Poniżej znajdują się linki, dzięki którym kupisz książkę, na podstawie której powstał film, więcej książek o autyzmie znajdziesz: TUTAJ
Książkę Życie animowane kupisz:
Już sam zwiastun mnie zachęcił. Będę musiała koniecznie obejrzeć!
Polecam
Wczoraj obejrzałam ten film razem z rodzicami dzieci autystycznym na pokazie z okazji światowej jedności z autyzmem. Był wspaniały, autentyczny i poruszający. Rodzice dzieci autystycznych płakali. To najlepszy instruktarz dla nauczycieli i terapeutów pracujących z autystami. Pozwala zweryfikować stosowane metody pracy np. mit na temat konieczności wyprowadzania dzieci autystycznych ze schematów itp… Chętnie obejrzę go po raz kolejny. Polecam wszystkim.
Tak, to jest bardzo dobry, wywołujący mnóstwo pozytywnych emocji film.