Weź się w garść, bądź święty – kilka słów o książce

Jeżeli wspominasz religię jako najnudniejszy przedmiot w szkole, kojarzysz duchowieństwo z zacofaniem i ciemnotą, a wierzących kompletnie nie rozumiesz, koniecznie przeczytaj tę książkę.

Ma tylko 137 stron, a zawiera w sobie tyle wiedzy, co kilka potężnych poradników motywacyjnych. Jej autorem jest zakonnik, Ojciec Leon Knabit, który przeniósł na papier treść swoich wykładów/kazań, dzięki temu powstała

Książka, którą warto przeczytać, nawet gdy się nie wierzy

Powyższe określenie najlepiej pasuje do Weź się w garść, bądź święty. Brak w niej jakiegokolwiek nawracania na siłę, straszenia piekłem itp. Zamiast tego znajdują się tam rozważania na temat naszego istnienia, zachowania, tworzenia dobra i szukania rozwiązań, które pozwolą nam stać się lepszymi. To również książka o duchowym wnętrzu i sztuce wystrzegania się błędów (autor nazywa je grzechem, przeciwnościami, brakiem życia zgodnie z sumieniem – czyli wszystkim co przeszkadza nam w osiągnięciu pełni szczęścia i spokoju).

Całość napisana językiem prostym, zawierającym wiele przykładów i humoru. W każdym rozdziale odczuwalna jest pogoda ducha autora, którą dzieli się z czytelnikiem. Powoduje to, że lektura Weź się w garść, Bądź święty jest czystą przyjemnością. Jednak proszę nie myśleć, że jest to tylko cukierkowa treść. Obrywa się każdemu. Wierzącym i niewierzącym, duchowieństwu i wiernym, a także pewnej Włoszce, która zwątpiła w sprawczą moc modlitwy i wyrzuciła figurę świętego za okno.

Rozważaniom O. Knabita przyświecają dwie postaci – Św. Piotr i Św. Paweł. To od ich słów oraz zachowania rozpoczyna swoje myśli, by szybko dojść do tego co nam współczesne. Autor pokazuje, że mimo upływu 2 000 lat, ludzkość nie zmieniła się ani trochę. Wciąż żyjemy w grzechu, walczymy ze swoimi słabościami, popełniamy błędy, ale też mamy szansę stawać się lepszymi, uzyskiwać to co chrześcijanie nazywają świętością.

Weź się w garść, bądź święty jest bardzo mocnym dowodem na to, że można głosić kazania, mówić o Bogu w sposób interesujący. Żałuję, że nie miałem takich katechetów jak O.Knabit w podstawówce i liceum.

Warto przeczytać!

Ocena: 9/10

Leon Knabit OSB, Weź się w garść, bądź święty, Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec, 2015

2 thoughts on “Weź się w garść, bądź święty – kilka słów o książce

  1. Właśnie, szkoda, że nie ma takich ciekawych kazań na co dzień w kościele. Przyznam, że zaciekawiła mnie ta publikacja i mogłabym się na nią skusić 🙂

    1. Warto! Jest niezła- prosto, na temat, bez narzucania + z bardzo fajnymi przykładami (wróciłem do nich kilkukrotnie po przeczytaniu książki). Gorąco polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *