Siostrzeniec Kundery oczarował mnie, Potencjał erotyczny mojej żony upewnił, że współczesna literatura francuska ma kolejnego świetnego opowiadacza historii. Dlatego też dziwię się sam sobie, że tak długo zwlekałem z sięgnięciem po kolejne książki Davida Foenkinosa. Osiem lat, to naprawdę sporo czasu.
Za kilka dni Walentynki. Korzystając z okazji chciałbym polecić jedną z najciekawszych książek o miłości. Przeczytałem ją niedawno, w jeden wieczór. Nazywa się Delikatność i jest niezwykła. Bowiem składa się z prostej historii, przełożonej warstwami intelektualnej zabawy Foenkinosa z czytelnikiem, doprawionej humorem i wzruszeniem, z piękną, literacką „tortową wisienką na szczycie” w postaci uczucia zadowolenia oraz wypoczynku po zakończonej lekturze.
Na początku poznajemy dwójkę młodych, atrakcyjnych ludzi, którzy zakochują się w sobie, pobierają się i prowadzą szczęśliwe życie. Następnie, na 27 stronie powieści, on ginie w wypadku, a ona popada w rozpacz, prowadzącą w samotność, a później w azyl jakim jest praca. Aż pewnego dnia, w swoim biurze, składa niespodziewany pocałunek na ustach swojego podwładnego. Tym samym całe jej życie zaczyna ulęgać przemianie.
Tak, wiem, wiele osób zna tę historię z filmu o tym samym tytule, w którym główną rolę zagrała Audrey Tautou. Jego współreżyserem jest autor książki. To całkiem przyjemny film, ale wiele traci w porównaniu do książki.
Foenkinos w powieści pokazuje, że nie tylko potrafi opowiedzieć prostą historyjkę o perypetiach młodej wdowy, ale też umie bawić się z czytelnikiem. Wszystkie dopowiedzenia w postaci oddzielnych rozdziałów, dolne przypisy odnoszące się do życia bohaterów, czy też wprowadzenie narratora wszechwiedzącego, który czasami nie pamięta do końca szczegółów, pozwalają chłonąć książkę z uczuciem pełnego zadowolenia.
A do tego ta tytułowa delikatność. Uważny czytelnik szybko dostrzeże, że nie tylko określa ona relacje pomiędzy kochankami, sposób zbliżenia się do drugiego człowieka po stracie miłości, czy też formę odkrywania przed samym sobą obaw, lęków i oczekiwań, ale też jest bardzo ważnym składnikiem treści książki. Foenkinos używa mnóstwa słów związanych z delikatnością, które nadają lekkości zdaniom, a tym samym nadają im (dosłownie) niespotykanej zmysłowości.
Książkę oceniam bardzo wysoko.
Ocena: 9/10
David Foenkinos Delikatność, Znak, 2012
Widzę, że to wartościowa książka, która posiada odpowiedni klimat. Chętnie przeczytam 🙂
Idealna na Walentynki i nie tylko 🙂
A tu link do zapowiedzi ekranizacji https://www.youtube.com/watch?v=aql1lBgGJNE